Да научим малкото куче да ходи на пелени

Е дна от най-важните първи стъпки, за които всеки собственик на кученце трябва да се подготви, е домашното му обучение. Процесът на приучаване на мъничето да ходи по малка или голяма нужда в подходящото време и на дадено място изисква решителност и търпение. Ключът е да запомните, че успешното изграждане на хигиенни навици (което често започва именно с приучаване на кутрето да ходи на пелени), се основава на повторение и положително подсилване, вместо на наказание. Още за това колко време отнема придобиването на хигиенни навици при кученцата - четете тук
Кучешките пелени или памперси за постилане са едно от нещата, с които всеки стопанин - независимо дали има опит или не, задължително трябва да се снабди, преди да доведе новия си космат приятел вкъщи. Използването им е един от бързите, лесни и сравнително чисти начини да помогнете на вашето кученце да научи къде е подходящо да върши различните си хигиенни нужди. Преди, разбира се, да започне да се изхожда навън!

Пелените като част от процеса по изграждане на хигиенни навици при домашните ни любимци
Когато се използват правилно, пелените за кученца могат да бъдат полезен инструмент по време на процеса за изграждане на хигиенни навици у косматия ви другар. Тези абсорбиращи подложки дават на мъниците определено място, където да се облекчат, което помага да се установи рутина за ходене до тоалетна.
Dogsandcats.bg
На теория те са удобен начин да научите кутрето (или възрастното куче) да елиминира в конкретна зона, като по този начин се улеснява почистването. Имайте предвид обаче, че докато подложките за тоалетна са полезен инструмент за стартиране на обучението за тоалетна, особено при стопани, които не могат да бъдат вкъщи цял ден, те не са предназначени да бъдат дългосрочно решение. И имат някои недостатъци, които трябва да имате предвид.

Предимства от използването на пелени за кученца
Малките кученца имат малки пикочни мехури. И преди 16-седмична възраст те все още не са развили контрол върху тях – така че инцидентите през този етап са даденост. Това прави подложките привлекателна и практична опция.

През първите дни или седмици, когато кученцето е в дома ви, то не е запознато с пространството и не знае къде е „банята“, например. Така че подложките могат да бъдат полезни, за да накарате животното да елиминира на едно и също място. Те са полезни и в случаите, когато:
- Искате да защитите подовете си и да улесните почистването по време на началния етап на обучение
- Имайте кученце, което все още не е ваксинирано
- Живеете в апартамент в блок, където външните площи не са лесно достъпни
- Живеете в район с екстремно време или температури
- Работите на дълги смени
- Налага ви се да сте далеч от дома си по-дълго, отколкото кученцето може да стиска
- Имате възрастно куче, което се бори с инконтиненция
- Имате болно куче или животно с увреждания, което не може лесно да излезе навън
Недостатъци при използването на пелени за кученца
Най-често срещаният проблем при използването на подложки за гърне е, че кучетата могат да свикнат с тях. С други думи – може да си помислят, че няма нужда да вършат нуждите си навън, след като могат да го направят на постелката, щом се приберат у дома.

Освен това, тъй като самата подложка служи най-вече като визуален ориентир за това къде кучето трябва да елиминира, някои четириноги търсят всяка контрастираща повърхност при липса на пелена. Или с други думи, щом махнете пелените, не е изключено питомецът ви да уринира върху килими, изтривалки и дрехи, тъй като те му създават подобни асоциации, отбелязват от Rover.com.
Други недостатъци, свързани с подложките за кученца, включват:
- Могат да доведат до объркване относно това коя повърхност е подходяща за тоалетна и коя не
- Кученцата обичат да ги дъвчат и късат
- Разходите за непрекъснато закупуване на подложки могат да се увеличат
- Не миришат особено добре
- Подложките за еднократна употреба допринасят за отпадъците и не са особено устойчиви

Как да ги използваме правилно?
Самото закупуване на въпросните пелени (вече в зоомагазините има най-различни видове) и прилежащите към тях капки, не значи, че кутрето ви автоматично ще разбере какво се иска от него и каква е целта им. Последователността е от ключово значение при тази техника на обучение, чиято цел е постепенно животинчето да свикне къде да върши работите си вкъщи, а после – и навън.
Съобразете големината на пелените с породата на домашния си любимец. Кучетата от по-едри породи съответно имат нужда от по-големи, по-дребните – от по-малки. Най-добре е да се консултирате с продавачите в близкия зоомагазин, които ще ви насочат кои са подходящи конкретно за вашия домашен любимец.

Как да обучим кучето си да използва подложка за уриниране
Кучетата не знаят автоматично как да използват подложка за уриниране, така че вашите насоки са важни. За да научите животното да използва пелената по предназначение, следете за признаци, че му се ходи до тоалетна като въртене в кръг или подушване на земята. Щом забележите такива, заведете го до пелената и кажете реплика по ваш избор. Когато кученцето се изпишка върху подложката, възнаградете го с похвала и лакомство.
Ръководство стъпка по стъпка:
- Запознайте кученцето си с подложката, като му позволите да я види и подуши.
- Изберете подсказка или фраза, за да сигнализирате, че е време да отиде. Популярните изрази включват: „отивай до тоалетна“ и „тоалетна“.
- Наблюдавайте внимателно кученцето си, за да можете да предвидите кога трябва да отиде.
Всяка внезапна промяна в поведението му, включително изпускане на играчка или напускане на стаята, може да показва желание за тоалетна. Обикалянето и душенето са най-честите издайнически признаци.
Когато косматото ви приятелче изглежда така, сякаш обмисля да се облекчи, бързо го заведете до подложката и кажете избраната от вас дума. Щом свърши работите си на уреченото място – възнаградете го с ентусиазирани похвали и лакомства.

- Създайте график
Ходете редовно до пелената за тоалетна на всеки няколко часа и просто изчакайте животното да я използва по предназначение. Обикновено кученцата имат нужда да се облекчат малко след събуждане от сън, ядене, пиене или игра. Дръжте пелената на едно определено място в дома си. След като кутрето привикне към нея – започнете постепенно да я премествате по-близо до външната врата. Още за това колко често кучетата имат нужда да отидат до тоалетна - четете тук
- Бъдете последователни
Колкото повече практикувате и колкото повече възнаграждавате положителното поведение, толкова по-вероятно е да постигнете успех в дресурата на питомеца си. Докато е още малко, обикновено на кученцето му се ходи по малка нужда веднъж на всеки два-три часа. Уверете се, че сменяте достатъчно често пелените, а за всеки случай можете да сложите под тях стари вестници – в случай, че ви няма цял ден, например.

Грешки, които да избягвате
Да научите кучето си да върши нуждите си върху пелена е процес. За да имате най-добър шанс за успех, обърнете внимание на следното:
- Никога не наказвайте кучето си за инциденти. Това само ще го обърка и ще обезсърчи елиминирането във ваше присъствие.
- Не насърчавайте в никакъв случай кученцето да си играе, дърпа или дъвче пелената. Това може да нарани целостта й, а по-този начин се губи смисълът на използването й.
- Не местете пелената – нека е на едно и също място докато животното свикне да я използва.
- Избягвайте да поставяте подложката на местата, където кучето ви спи или се храни. Зоните с повече движение в дома ви също не са най-добрият избор.
- Сменяйте подложката често. Повечето кучета предпочитат да ходят на чиста повърхност. Сменяйте използваните подложки редовно, за да поддържате мястото хигиенично и без миризми.
- Използвайте едни и същи команди: В противен случай можете да объркате кучето си.
- Задължително хвалете и давайте лакомство на домашния си любимец, докато се учи да се изхожда на пелена. Това помага за цялостния процес.

Обикновено пелените се използват до шестия месец от живота на малкото куче. След третия, когато получи и последната от трите си задължителни ваксини, животното може да излиза на разходка.
Как да научим кучето си да ходи до тоалетна навън
Ето и някои стъпки, към които да се придържате, след като косматият ви другар вече е готов да излиза навън и да отиде до тоалетна. С всяка разходка поведението на домашния ви любимец ще се променя – кученцето ви ще започне да върши нуждите си навън, наблюдавайки други себеподобни и усещайки различни миризми. През този период то все още може да пишка и вкъщи – на пелената, но това ще става все по-рядко. Важно е да обърнете внимание на социализацията му – срещайте го с други четириноги, нека „взима пример“. Освен това:
- Извеждайте кученцето си често навън
Малките кученца, особено тези под 12-седмична възраст, трябва да се извеждат навън (по възможност) на всеки един до два часа. Тази висока честота на разходките се дължи на факта, че през първите месеци на живота си кутретата все още се учат да контролират пикочния си мехур и е по-вероятно да има инциденти на закрито. Добър навик, който можете да изградите у себе си и който ще ви помогне да поставите основите на изграждането на рутина, е да извеждате животното си след сън, игра, ядене и пиене.

- Придържайте се към график на хранене
Обикновено се препоръчва да храните кученцето си три пъти на ден. В идеалния случай – стремете се това да се случва по едно и също време всеки ден. Естествено е животното да елиминира малко след като е хапвало, така че разработването и придържането на последователен график на хранене може да избегне объркване и злополуки в къщата.
- Използвайте клетката като помощно средство за обучението
Обучението с помощта на клетка е много ефективен инструмент, който помага не само да приучите кученцето си по-бързо на гърне, но и осигурява на питомеца ви безопасно и уютно място, където то може да се оттегли, когато се почувства претоварено или иска да си почине. Кучетата естествено търсят леговища (или си създават такива), така че инстинктите на четириногото ще му подскажат да си намери тихо местенце за хранене и почивка.

Специфично за кучетата е, че те не обичат да елиминират на местата, където спят или ядат. Така че, ако косматото ви приятелче се чувства комфортно в клетката си, това е чудесен начин да сте спокойни, че то няма да свърши нуждите си вътре. Помнете – клетката никога не бива да бъде инструмент за наказание, но можете да я използвате всеки път, когато не сте у дома и не можете да наблюдавате кучето си. Изборът на правилния размер на клетката е изключително важен, особено за четириногите от по-големи породи, които растат бързо. Имайте предвид, че кученцето ви трябва да има достатъчно място, за да се изправи, да се обърне и да легне удобно.
- Винаги акцентирайте на положителното подсилване
Положителното подсилване учи кучето ви, че то ще получи награда, когато отиде до тоалетна навън и това е ключът към успешното изграждане на хигиенни навици. Всеки път, когато домашният ви любимец елиминира навън, незабавно го възнаградете с устна похвала, лакомство или любима играчка. Наградата трябва да дойде непосредствено след самото действие, така че животното да направи положителна асоциация.

- Научете се да разпознавате знаците, които кучето ви дава
Постоянният надзор е друга важна част от успешното изграждане на хигиенни навици при кучетата. Като собственик вие трябва да познавате питомеца си най-добре и да се научите да разпознавате сигналите, които показват, че четириногото има нужда да отиде до тоалетна.
Повечето кучета започват да душат пода, да правят кръгове из стаята, стават по-неспокойни, може да скимтят или директно да седнат до вратата, за да покажат, че имат нужда да отидат до тоалетна.
Често задавани въпроси
- Колко време отнема да научим кученцето си да върши нуждите си навън?
Всяко кученце е различно и някои разбират какво се иска да направят по-бързо, отколкото други. Въпреки това, ако бъдете последователни и следвате всички съвети, изброени по-горе, то вероятно домашният ви любимец ще свикне да ходи до тоалетна навън в рамките на една до две седмици.

- Колко дълго кученцата могат да издържат без тоалетна?
Кученцата могат надеждно да задържат урината си в рамките на час повече, отколкото са месеците им. Например, кутре на 6 седмици, може да стиска до два часа и половина, а кученце на 8 седмици – до три часа.
- Вярно ли е, че някои кучета по-лесно ли се научават да вършат нуждите си навън спрямо други?
Абсолютно! Някои кучета – и някои породи като цяло, се справят с очакванията по-бързо, отколкото други. Въпреки че вашият Голдън ретривър може да е свикнал да ходи до тоалетна навън за две седмици, Бигълът на най-добрия ви приятел може да има нужда от два пъти повече време за същото умение.
Това не е непременно нещо лошо, а просто естествена вариация. Ако обаче на косматия ви другар му отнема повече време, отколкото очаквате, прочетете отново стъпките по-горе и вижте дали вие не пропускате нещо. През повечето време поведението на стопаните – липсата на последователност или яснота в насоките, е нещото, което влияе и забавя целия процес по изграждане на хигиенни навици у кученцата.

Вижте още:
Как да се подготвим за пристигането на кученцето
5 основни команди, на които да научите кучето си